#PolacywUK: Podsumowanie za okres 23 marca – 1 maja

Podsumowanie występów polskich zawodników na Wyspach Brytyjskich w dniach od 23 marca do 1 maja w najważniejszych ligach i klubach.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC) w omawianym terminie po raz pierwszy w tym sezonie usiadł na ławce rezerwowych. Jednak po meczu z Rotherham United szybko wrócił do pierwszego składu. Ipswich przez moment zagrożone było spadkiem do League One, ale zapewniło sobie utrzymanie w Championship. Białkowski w kwietniu odebrał nagrodę za najlepszego zawodnika marca.

29 kwietnia: 90 minut z Sheffield Wednesday 0:1 – 45. kolejka Championship

Krystian Bielik (Birmingham City FC) po zwolnieniu Gianfranco Zoli ze stanowiska trenera stracił miejsce w pierwszym składzie. Włoch mocno stawiał na 19-letniego Polaka. Niestety Harry Redknapp nie dał mu zagrać nawet minuty od kiedy został szkoleniowcem Birmingham.

29 kwietnia: rezerwowy z Huddersfield Town FC 2:0 – 45. kolejka Championship

Artur Boruc (AFC Bournemouth) w omawianym terminie trzykrotnie zachowywał czyste konto. Polski bramkarz zachowuje świetną formę i obecnie jest w czołówce najlepszych bramkarzy Premier League. Przedłużył również na następny rok kontrakt z AFC Bournemouth.

1 kwietnia: 90 minut z Southampton FC 0:0 – 30. kolejka Premier League
5 kwietnia: 90 minut z Liverpool FC 2:2 – 31. kolejka Premier League
8 kwietnia: 90 minut z Chelsea FC 1:3 – 32. kolejka Premier League
15 kwietnia: 90 minut z Tottenham Hotspur FC 0:4 – 33. kolejka Premier League
22 kwietnia: 90 minut z Middlesbrough FC 4:0 – 34. kolejka Premier League
29 kwietnia: 90 z Sunderland AFC 1:0 – 35. kolejka Premier League

Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers FC) według dostępnych danych nie grał lub nie był rezerwowym w oficjalnym meczu drużyn U18 i U23 w dniach 23 marca – 1 maja.

Marcin Bułka (Chelsea FC) zagrał w pierwszym składzie przeciwko Blackburn Rovers w meczu U18 Premier League. 17-letni bramkarz zdobył ze swoją drużyną FA Youth Cup, czyli bardzo prestiżowe trofeum w kategorii do lat 18. Bułka był rezerwowym w meczu rewanżowym w finale.

22 kwietnia: 90 minut z Blackburn Rovers FC 2:1 – U18 Premier League
26 kwietnia: rezerwowy z Manchester City FC 5:1 – rewanż finału FA Youth Cup
29 kwietnia: rezerwowy z Liverpool FC 0:1 – U18 Premier League

Adrian Cieślewicz (The New Saints) w omawianym terminie rozegrał pięć spotkań, w których zdobył trzy bramki. 26-letni zawodnik nie zdobył jednak kolejnego tytuły w walijskiej drużynie. W finale Pucharu Walii jego The New Saints przegrali z Bala Town 1:2.

25 marca: 90 minut i gol z Cramarthen 2:0 – Welsh Premier League / Championship Round
1 kwietnia: 88 minut i gol z Gap Connah’s Quay 3:0 – półfinał Welsh Cup
14 kwietnia: 23 minuty z Bangor City FC 0:3 – Welsh Premier League / Championship Round
22 kwietnia: 90 minut i gol z Bala Town FC 6:4 – Welsh Premier League / Championship Round
30 kwietnia: 90 minut z Bala Town FC 1:2 – finał Welsh Cup

Alex Cisak (Leyton Orient FC) w omawianym terminie ani razu nie był w składzie Leyton Orient FC, który spadł z League One.

Maciej Dąbrowski (Hibernian FC) ostatnio regularnie grał w drużynie do lat 20. Oprócz tego raz był również rezerwowym w pierwszym zespole w spotkaniu ligowym. Dąbrowski zbierał bardzo dobre opinie i niedługo okaże się, czy 18-letni bramkarz zostanie w Edynburgu na dłużej.

1 maja: rezerwowy z Heart of Midlothian FC 1:3 – Scottish Development League

Łukasz Fabiański (Swansea City FC) w tym sezonie przeżywa ciężki chwile z klubem. Swansea zajmuje 18. miejsce w tabeli i walczy o pozostanie w Premier League.

2 kwietnia: 90 minut z Middlesbrough FC 0:0 – 30. kolejka Premier League
5 kwietnia: 90 minut z Tottenham Hotspur FC 1:3 – 31. kolejka Premier League
8 kwietnia: 90 minut z West Ham United FC 0:1 – 32. kolejka Premier League
15 kwietnia: 90 minut z Watford FC 0:1 – 33. kolejka Premier League
22 kwietnia: 90 minut ze Stoke City FC 2:0 – 34. kolejka Premier League
30 kwietnia: 90 minut z Manchester United FC 1:1 – 35. kolejka Premier League

Wojciech Gajda (Heart of Midlothian FC) nie gra z powodu kontuzji nadgarstka.

Kamil Grabara (Liverpool FC) 24 kwietnia rozegrał pierwszy mecz po przerwie spowodowanej kontuzją. 18-letni bramkarz po wyleczeniu uraz nadal imponuje wysokimi umiejętnościami i praktycznie cały czas trenuje z pierwszym zespołem.

24 kwietnia: 90 minut z Manchester City FC 3:2 – Premier League 2
29 kwietnia: 90 minut z Chelsea FC 0:1 – U18 Premier League Cup

Kamil Grosicki (Hull City FC) kwieceń miał bardzo udany. Polski pomocnik w sześciu rozegranych meczach zaliczył cztery asysty. Grosicki został nominowany przez Sky Sports do nagrody zawodnika miesiąca. Hull walczy o pozostanie w Premier League i na razie zajmuje 17. miejsce w tabeli.

1 kwietnia: 45 minut i dwie asysty z West Ham United FC 2:1 – 30. kolejka Premier League
5 kwietnia: 88 minut i asysta z Middlesbrough FC 4:2 – 31. kolejka Premier League
8 kwietnia: 90 minut z Manchester City FC 1:3 – 32. kolejka Premier League
15 kwietnia: 90 minut ze Stoke City FC 1:3 – 33. kolejka Premier League
22 kwietnia: 90 minut i asysta z Watford FC 2:0 – 34. kolejka Premier League
29 kwietnia: 90 minut z Southampton FC 0:0 – 35. kolejka Premier League

Mateusz Hewelt (Everton FC) został mistrzem Premier League 2 – Division One, czyli rozgrywek najlepszych drużyn do lat 23. Więcej na ten team tutaj.

10 kwietnia: 90 minut z Tottenham Hotspur FC 4:1 – Premier League 2
21 kwietnia: 90 minut z Chelsea FC 2:2 – Premier League 2

Bartosz Kapustka (Leicester City FC) nadal nie może przebić się do kadry meczowej pierwszej drużyny. Przez ponad miesiąc tylko raz usiadł na ławce w spotkaniu Premier League.

9 kwietnia: rezerwowy z Everton FC 2:4 – 32. kolejka Premier League
10 kwietnia: 90 minut z Manchester United FC 0:0 – Premier League 2
17 kwietnia: 90 minut z Liverpool FC 1:3 – Premier League 2

Artur Krysiak (Yeovil Town FC) po koniec sezonu doznał urazu kostki, który wykluczył go z trzech ostatnich spotkań. 27-letni bramkarz został wybrany Disabled Supporters Association Player of the Season oraz otrzymał nagrodę przyznaną przez Community Sports Trust Community i Cary Glovers.

25 marca: 90 minut z Exeter City FC 3:3 – 39. kolejka League Two
1 kwietnia: 90 minut z Carlisle United 0:2 – 40. kolejka League Two
8 kwietnia: 90 minut z Portsmouth FC 1:3 – 41. kolejka League Two

Dominic Kurasik (Brentford FC) zagrał w jednym meczu sparingowym drugiej drużyny Brentford.

9 kwietnia: rezerwowy Brentford B z USA U20 0:0 – sparing
13 kwietnia: 90 minut w składzie Brentford B z Manchester City 3:2 – sparing

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC) jest pewnym punktem swojej drużyny i zawsze wychodzi w pierwszym składzie. Birmingham walczy o pozostanie w Championship.

17 kwietnia: 45 minut z Burton Albion FC 0:2 – 43. kolejka Championship
23 kwietnia: 90 minut z Aston Villa FC 0:1 – 44. kolejka Championship
29 kwietnia: 90 z Huddersfield Town FC 2:0 – 45. kolejka Championship

Mikołaj Kwietniewski (Fulham FC) po kontuzji wrócił do gry. Więcej na ten temat tutaj. Już w pierwszym mecz z Norwich zaliczył asystę, a następnie z Tottenham Hotspur strzelił gola.

22 kwietnia: 90 minut z Norwich City FC 2:2 – U18 Premier League
29 kwietnia: 90 minut i gol z Tottenham Hotspur 2:5 – U18 Premier League

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC) nie oddaje miejsca w pierwszym składzie drużyny z Edynburga. 23-letni zawodnik regularnie występuje na pozycji środkowego obrońcy.

2 kwietnia: 90 minut z Celtic FC 0:5 – 30. kolejka Scottish Premiership
5 kwietnia: 90 minut z St Johnstone FC 0:1 – 31. kolejka Scottish Premiership
8 kwietnia: 90 minut z Dundee FC 1:0 – 32. kolejka Scottish Premiership
14 kwietnia: 90 minut z Kilmarnock FC 0:0 – 33. kolejka Scottish Premiership
29 kwietnia: 90 minut z Patrick Thistle 2:2 – 34. kolejka Scottish Premiership

Damien Perquis (Nottingham Forest FC) według dostępnych danych nie grał lub nie był rezerwowym w oficjalnym meczu w dniach 23 marca – 1 maja.

Adam Przybek (West Bromwich Albion FC) zagrał cały mecz z Wolverhampton Wanderers w rozgrywkach U18 Premier League.

22 kwietnia: 90 minut z Sunderland AFC 0:0 – U18 Premier League
29 kwietnia: 90 minut ze Swansea City AFC 0:2 – U18 Premier League

Anotni Sarnowski (Bangor City) zdobył ze swoją tytuł najlepszej drużyny w Walii do lat 19 w grupie północnej. W finale krajowym jego zespół przegrał 1:3.

2 kwietnia: 90 minut z Newtown AFC 3:0 – U19 Welsh Premier Development League North
9 kwietnia: 90 minut z Rhyl 2:2 – U19 WPDL North
1 maja: 90 minut z Cambrian & Clydach Vale BGC 1:3 – finał U19 WPDL

Dawid Szczepaniak (Airbus UK Broughton FC) 31 marca zadebiutował w meczu towarzyskim pierwszej drużyny przeciwko Bangor City. Trenerzy uznali jego występ za bardzo dobry. Oprócz tego 17-letni regularnie występuje w rozgrywkach U19.

26 marca: rezerwowym w rozgrywkach U18
26 marca: 90 minut z Conwy Borough wygrali 7:0 – U19 Welsh Premier Development League North
30 marca: 90 minut z Bangor City FC  0:3 – U19 Welsh Premier Development League North
2 kwietnia: 75 minut z Borras Park Albion mecz wygrany 5:0 – finał U18 Challenge Cup
9 kwietnia: 90 minut z The New Saints 1:1 – U19 Welsh Premier Development League North

Konrad Skuza (Coventry City FC) awansował do finału U18 League 2, w którym 10 maja jego drużyna zmierzy się z Sheffield United. Polak ma pewne miejsce w bramce zespołu do lat 18.

1 kwietnia: 90 minut z Crewe Alexandra 4:1 – U18 League 2
3 kwietnia: rezerwowy z Nottingham Forest 1:0 – U23 Development League
8 kwietnia: 90 minut z Barnsley 2:0 – U18 League 2
11 kwietnia: 90 minut z Crystal Palace 3:0 – U18 League 2
22 kwietnia: 90 minut z Sheffield Wednesday 3:1 – U18 League 2

Paweł Sokół (Manchester City FC) po wyleczeniu kontuzji wrócił do składu meczowego. W finale FA Youth Cup jego drużyna uległa Chelsea.

12 kwietnia: rezerwowy z Arsenal FC 3:4 – U18 Premier League
18 kwietnia: rezerwowy z Chelsea FC 1:1 – finał FA Youth Cup
26 kwietnia: rezerwowy z Chelsea FC 1:5 – rewanż – finał FA Youth Cup
29 kwietnia: rezerwowy z West Ham United 1:1 – U18 Premier League

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC) zagrał w pierwszym składzie z Manchester United oraz Leicester City w rozgrywkach drużyn U23.

31 marca: 90 minut z Norwich City FC 0:1 – Premier League International Cup
7 kwietnia: 90 minut z Chelsea FC 0:3 – Premier League 2
22 kwietnia: 90 minut z Arsenal FC 2:1 – Premier League 2

Marcin Wasilewski (Leicester City FC)

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC) w omawianym terminie częściej siedział na ławce rezerwowych niż grał. Trener przestał mocno stawiać na 25-letniego pomocnika, który wcześniej miał pewne miejsce w składzie.

31 marca: 59 minut z Derby County FC 0:1 – 39. kolejka Championship
4 kwietnia: rezerwowy z Aston Villa FC 0:1 – 40. kolejka Championship
7 kwietnia: rezerwowy z Brighton & Hove Albion FC 1:2 – 41. kolejka Championship
14 kwietnia: 90 minut z Bristol City FC 1:2 – 42. kolejka Championship
17 kwietnia: rezerwowy z Sheffield Wednesday 1:2 – 43. kolejka Championship
22 kwietnia: rezerwowy z Brentford FC 1:3 – 44. kolejka Championship
29 kwietnia: 90 minut z Nottingham Forest 2:0 – 45. kolejka Championship

Marcel Wusiewicz (Burnley FC) według dostępnych danych nie grał lub nie był rezerwowym w oficjalnym meczu w dniach 23 marca – 1 maja.

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC) po koszmarnej kontuzji wrócił do gry. Więcej na ten temat tutaj. Na razie Żyro zagrał w trzech spotkaniach w drużynie do lat 23.

10 kwietnia: 45 minut z Norwich City FC 3:1 – Premier League 2
17 kwietnia: 71 minut z Wolverhampton Wanderers 0:1 – Premier League 2
24 kwietna: 64 minuty z Fulham FC 1:4 – Premier League 2